DİŞ ÇÜRÜĞÜ NASIL TEDAVİ EDİLİR

Diş çürüğünün çürüme derecesine göre tedavi yöntemleri şunlardır:

  1. Fissür Selant
  2. Diş Dolgusu
  3. Kanal Tedavisi
  4. Diş Çekimi

1.Diş üzerinde sadece renklenme oluşmuş veya pit/fissür dediğimiz anatomik oyuklar var ise, ancak diş çürüğü klinik veya radyografik olarak tespit edilmemiş ise; dişi çürüğe karşı korumak amacıyla dişin çürüğe yatkın bölgeleri  fissür örtücü vey fissür selant denen koruyucu malzeme ile kapatılır.

2.Diş dolgusu diş çürüğü oluştuktan sonra eğer diş çürüğü mine veya dentin dokusuna kadar ilerlemiş ise, ancak diş pulpa (diş sinir ve damarlarının bulunduğu oda) bölümüne kadar uzanmamış veya klinik/radyografik olarak saptanmamış ise dişin çürüğünün temizlendikten sonra oluşan eksik diş kısımlarının diş dolgu malzemeleri ile kapatılması işlemidir.

3.Kanal tedavisi, diş çürüğü veya hasarı diş pulpasına (diş sinir ve damarlarının bulunduğu oda) kadar uzanmış ise bu bölgeninde bakteriler tarafından ele geçirilmiş (enfekte edilmiş) olacağından, diş pulpasının ve kök kanallarının birlikte çıkarılarak temizlenip kök kanalları, pulpa odası ve dişin temizlenen hasarlı bölgelerinin dolgu malzemeleri ile kapatılmasıdır.

4.Diş çürüğü diş pulpasını, kök kanallarını ve çevre dokusu ile kök bölgesindeki kanal tedavisi ile tamir edilemeyecek dokulara kadar uzanmış ve hasar vermiş ise, dişlerde hareket (mobilite) kök dokusu hasarı ve çevre doku hasarı mevcut ise tedavisi mümkün olmayan dişlerde diş çekimi uygulanır.

Bu durumların diş hekimi tarafından değerlendirilmesi sonucu dişe yapılacak olan tedaviye karar verilir. Her çürük dişe her zaman dolgu yapılır veya her zaman kanal tedavisi yapılır demek yanlış olur. Klinik durumlara göre yapılacak olan tedaviye bir diş hekiminin muayenesi ve radyolojik değerlendirmesi sonunda karar verilir.

Hasta Sorusu: “Bugün diş hekimine gittim dolgu için, pek fazla çürüğüm olmadığı için kanal tedavisi yapmadı dolgu yaptı sadece. Önce bir pamuk alıp onu ilaca sürüp dişime yerleştirdi, üzerine dolgu yaptı. Bu normal mi sizce?” yönelik cevaplanmıştır.

www.dishekiminesor.com içeriğinde bulunan bilgiler toplumu ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirmek içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez. Bu bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.